Hej,
Helt otroligt vilken värmebölja! Inne på kontoret blir det supervarmt dagar som denna, med luft som står helt still. Fläktar och öppna fönster hjälper föga. Huvudet blir segt och det var en fröjd att få komma ut, för det var faktiskt svalare ute än inne. Vädret ska fortsätta vara hyfsat och det hoppas jag. Augusti har mycket att bjuda på, än är det inte höst.
Något jag kan äta oavsett årstid och väder är thaimat. Det funkar lika bra vid -20 som vid värmebölja och åskväder.
För en vecka sen kom H över på middag. Vi passade på att umgås utan män och barn då sambon och Mini-me var bortresta då. Ensam hemma när man är över 30 är minst lika roligt och värdefullt som när man var 17 år 🙂
Vi lagade thaimat och åt Ben & Jerry’s-glass till efterrätt.
Vi använde röd currypasta till såsen men H ville inte ha så starkt så jag var väldigt sparsam med den. Det blev alldeles perfekt. Lite mer drag hade jag tyckt var OK men allt måste ju inte jämt vara superstarkt heller.
Älskar thaibasilika! En lite annan smak och doft, mer parfymerad än vanlig basilika och är pricken över i till rätter som denna.
En riktigt god matlåda blev det också till dagen efter.
Till 4 portioner behöver du:
1 kg frysta räkor
1 purjolök
2 vitlöksklyftor
1 röd paprika
2 msk färsk ingefära
1 msk solrosolja
3 msk röd currypasta
1 burk kokosmjölk (à 400 ml)
2 dl vatten
salt
nymald svartpeppar
Gör så här:
Tina och skala räkorna.
Skölj och strimla purjolöken, skär paprikan i strimlor eller bitar och hacka vitlöken och ingefäran (glöm inte att skala den först).
Fräs grönsakerna allt i en traktörpanna eller gryta, tillsammans med currypastan (ta så mycket eller så lite currypasta som du vill).
Tillsätt kokosmjölken och vatten. Låt puttra ihop på svag värme i ca 15 minuter.
Lägg i de skalade räkorna och låt dem bli varma.
Smaka av med salt och peppar.
Hacka färsk thaibasilika och strö över.
Servera med ris.
Servera med strimlad gurka blandad med soja, pressad lime och lite solrosolja.