Lucia var en så mysig dag med luciatåg på Mini-mes skola. Hon går i trean nu och det är de som lussar för de andra på skolan. Vi föräldrar fick vara med på genrepet på morgonen. Det gick bra för alla barnen trots att de var så nervösa.
Min mamma ligger tyvärr på sjukhus. Men Mini-me tog på sig lucialinnet och glittret och så åkte vi dit och hälsade på.
Känns så klart jättetråkigt att mamma är inlagd och inte kunde vara med på lussefika eller adventsfika. Men jag hoppas att hon får komma hem till jul i alla fall.
Lagom till Lucia bakade jag saffransbullar med mandelmassa och vit choklad.
Första bullbaket på väldigt länge, och första i lägenheten. Det gick så bra och jag blev så taggad på att baka bullar. Har skrivit ihop en hel lista med olika fyllningar.
Mini-me fick göra degen, och den blev så fluffig och bra. Jag ställde den i badrummet och drog på duschen en stund så det blev varmt och fuktigt där inne, innan jag ställde degskålen ovanpå torktumlaren. Den jäste fint!
Jag gjorde för en gångs skull snurror istället för snäckor.
Smör, socker och mandelmassa blandat och sen utbrett på degen.
Riven vit choklad ovanpå.
Degen viks dubbel.
Sen är det bara att skära remsor och tvinna dem och lägga ihop till bullar.
Till ca 30 bullar behöver du:
50 g jäst
6 dl mjölk
2 påsar saffran
150 g smör, rumsvarmt
0,75 dl strösocker
1 ägg
15–17 dl vetemjöl
100 g smör
200 g mandelmassa
200 g vit choklad
0,5 dl socker
1 tsk vaniljpulver
1 ägg till pensling
Pärlsocker
Gör så här:
Smula ner jästen i degbunken, häll på mjölken (jag använder den kall men du kan värma den till fingervarm) och rör ut tillsammans med saffran.
Tillsätt ägg, socker och mjöl. Låt maskinen arbeta degen ordentligt och klicka ner smöret under tiden.
Låt degen jäsa under bakduk ca en timme eller mer. Kall degvätska kräver längre jästid.
Kavla ut degen till en stor rektangulär platta.
Bre ut smör- och mandelmasseblandningen på degen. Riv chokladen över. Går även att blanda smör och choklad och riva över mandelmassan. Blir lättare att bre ut då.
Vik degplattan dubbel och skär remsor, som du sen tvinnar och formar till bullar. Jag la bullarna i formar men man kan lägga dem direkt på bakplåtspapper också.
Låt jäsa i ca 30 min. Sätt ugnen. På 250 grader under tiden.
Pensla bullarna med uppvispat ägg och strö på pärlsocker.
Grädda bullarna mitt i ugnen i ca 8 minuter.
Så goda tillsammans med en kopp glögg eller varm choklad.