Det är så många nu för tiden som inte tål laktos, gluten eller ägg. Jag tycker det är svårt att hitta goda alternativ som inte är alltför krångliga eller kräver specialprodukter.
Men nu har jag bakat dessa brownies som är kladdiga och goda och passar perfekt med glass eller vispad grädde, fast även väldigt goda att äta som de är.
De här var så enkla att göra! Ett fåtal ingredienser och bara att röra ihop smeten och hälla i formen.
Nygräddade brownies på ca 40 minuter! Perfekta att ha i frysen och värma i mikron när du vill kunna bjuda på fika även för den som inte äter socker, mjöl och mjölkprodukter.
Till en form ca 30 x 20 cm behöver du:
4 mogna bananer
1 burk (340 g) jordnötssmör eller annat nötsmör (osötat om man vill göra sockerfria brownies)
1,5 dl honung
6 msk kakao
1-2 dl hackad mörk choklad (ren mörk choklad med hög kakaohalt har varken laktos eller socker)
Gör så här:
Sätt ugnen
på 175 grader C.
Lägg jordnötssmöret i en skål och kör i micro i ca 30 sekunder för att få det mjukare.
Skala bananerna, skär eller bryt i bitar och lägg i skålen.
Tillsätt kakao och honung och blanda väl så bananerna mosas ordentligt.
Man kan också göra smeten i en mixer om man vill ha den riktigt slät.
Häll i den hackade chokladen eller chokladknapparna och rör om.
Häll smeten i en form klädd med bakplåtspapper.
Grädda mitt i ugnen i ca 30 minuter.
Man märker faktiskt inte att de är bakade utan mjöl. Jag tycker inte heller att vare sig banan- eller jordnötssmörssmaken är för markant. Perfekt för alla som inte egentligen tycker om de sakerna.
Testa och se vad du tycker!
Kram Christine