God morgon!
Hur står det till? Idag ska det vara en bra dag, det har jag bestämt. Inte för att gårdagen var så hemsk, men jag har mycket att göra på jobbet och det känns lite som att jag trampar vatten. Man blir trött av trampa vatten. Men idag ska inget av det få bekomma mig. Idag ska vara en bra dag.
Till sambons stora förtret har jag snöat in lite på danska sångare och just nu går denna låt på högsta volym här hemma. Den är sååå bra!
Jag har aldrig varit bra på att förstå danska, men i och med min nyfunna förkärlek för dansk musik och favorittv-serien Borgen så börjar jag lära mig.
Extra bra att kunna danska nu när jag och en kompis har bokat en weekendresa till Köpenhamn i slutet på juni! Det gör mig också väldigt glad! Så roligt att ha en resa att se fram emot. Solen ska skina, vi ska sitta på Ströget och titta på folk, besöka Tivoli och äta smörrebröd. Härligt!
Önskar dig en fin dag!
Kram Christine