Hej,
Helgens barnkalas blev lyckat och tårtan god och jag blev rätt nöjd med den, även om den var ett hastverk – gjord på två timmar. Jag ska visa dig den och ge dig receptet på den goda fyllningen, men först ska jag visa förra årets barnkalastårta. Förra året valde Mini-me pirattema för kalaset. Vi hade sett Tingeling och piraterna och hon lekte ofta pirat så det var förra årets givna tema.
Som vanligt köpte jag kalasartiklarna från www.barnkalaset.se men liknande finns även på www.kalaslagret.se (tror faktiskt de är lite billigare dessutom).
Det började med inbjudningarna som jag gjorde i form av en skattkarta.
Papper med antikt utseende finns på Panduro.
Godispåsarna var vanliga vita påsar som vi ritade en dödskalle på.
Jag lägger aldrig speciellt mycket godis i påsarna. Några bitar räcke och så brukar jag lägga i en liten sak. Till piratkalaset passade det bra med tatueringar.
Tårtan gjorde jag av tårtbottnar i långpanna. Använde det här receptet x 4. Tre stycken till den stora tårtan och en som skars i tre delar och blev till skattkistan.
Till en långpanna/botten behöver du:
225 g smör
3 ägg
3 dl socker
4 dl vetemjöl
2 tsk bakpulver
2 tsk vaniljsocker
1 dl vatten
Gör så här:
Sätt ugnen på 225 grader C.
Smält smöret och låt det svalna.
Vispa ägg och socker pösigt. Häll ner smöret. Blanda mjöl, bakpulver och vaniljsocker i en annan bunke. Rör ner mjölblandningen i äggsmeten varvat med vattnet.
Bred ut smeten i en långpanna klädd med bakplåtspapper.
Grädda kakan i 225 graders i ca tio minuter.
Låt den sedan ligga kvar på papperet och svalna lite innan du tar loss den från pappret.
Jag la ihop tårtan dagen innan den skulle täckas och plastade in den och ställde den i kylen över natten.
Innan jag täckte tårtan spacklade jag den med grädde.
Tårtan är täckt med kavlingsmarsipan och alla dekorationerna är gjorda i det också.
Den stora tårtdelen fick bli en slags piratflagga med dödskallen på.
Ovanpå flaggan är den mindre tårdelen som är dekorerad som en skattkista. Guldpengarna är av choklad och smyckena lånade jag från Mini-mes rum.
Tårtan fyllde jag med ett lager geléhallonfluff och ett lager kinderäggsfluff.
Det du behöver är:
3 dl grädde
200 g godis
OBS! För godis med mycket gelatin i så räcker det med mellan 50-80 g godis till 3 dl grädde,
alternativt öka mängden grädde till 5-6 dl.
Gör så här:
Lägg godis och grädde i en kastrull och värm på låg värme under omkörning, till godiset har smält helt.
Grädden får inte koka!
Låt grädden svalna och ställ den sen i kylskåp över natten (minst 6 timmar men helst över natten/12 timmar).
Vispa upp som vanlig grädde dagen därpå.