Hej,
Här kommer ett sent inlägg, vet inte vart kvällen tog vägen! Vi lagade en jättegod räkpaj till middag (recept kommer imorgon), poppade popcorn på det gamla hederliga viset (i kastrull) och tittade på film. En perfekt fredagkväll.
Popcornen blev dock inte så goda som när man går på bio, men det berodde inte på tillagningsmetoden utan på saltet som sambon envisades med att använda. Mineralsaltet som ska vara så nyttigt smakade inte bra på popcorn. Jag tycker det är bättre att använda riktigt salt i mindre mängd istället, så imorgon köper jag riktigt salt och så blir det omtag på popcornen.
Bild från www.amazon.com
Vi tittade på den här filmen ikväll.Mini-me tyckte det var lite läskigt ibland men var glad över det lyckliga slutet. Hon gick och la sig i sin säng som vanligt, så det var nog inte så läskigt
🙂