Jag gjorde fiskbiffar häromdagen. Det är ett lite annorlunda sätt att få i sig fisk, annat än den vanliga friskgratängen. Smidigt är det också, eftersom man gör färsen i en matberedare. Om man hellre vill ha köttbullar, går det ju lika bra att forma färsen till bullar istället för biffar. Man kan även koka bullarna i en sås, istället för att steka dem.
Jag smaksatte med thailändska smaker: chili, koriander, vitlök och kokosmjölk. Men det går lika bra att smaksätta med färska örter och citron, för en mer fransk smak, eller pesto och parmesan för italienska fiskbulllar.
Jag utgick från det här receptet, men jag skulle rekommendera mer avd e smaksättande sakerna som chili, koriander och ingefära. Jag använde en hel röd chili, men det blev ändå inte mycket styrka. Lite citrongräs i kanske inte vore så dumt heller. Smaka av ordentligt med salt och peppar.
Till 4 portioner behöver du:
400 g sej
3 msk ströbröd
165 g kokosmjölk
1 msk finriven färsk ingefära
1 färsk chili
1/2 kruka koriander
1 ägg
Gör så här:
Tina fisken. Skär den i mindre bitar.
Blanda ströbröd och kokosmjölk i en matberedare. Låt stå 5 minuter så att ströbrödet sväller.
Skala och finriv vitlöken och ingefäran. Kärna ur och finhacka chilin.
Mixa fisken tillsammans med ströbrödsblandningen, vitlök, ingefära, chili, korianderbladen och ägg till en jämn färs. Krydda med salt och peppar.
Forma färsen till biffar och stek i olja i en stekpanna ca 5 minuter på varje sida.
Servera med ris, sweet chili-sås och limeklyftor.