Jo man hoppar i vattenpölar och shoppar. Vi höll på och gjorde oss i ordning för att åka och handla när regnet började vräka ner. Mini-me ville gå ut en stund så hon fick gå ut på uppfarten och göra något hon älskar. Hoppa i vattenpölarna! Det bevisar att det går att ha roligt även en regnig dag på sommarlovet. Den oförställda glädjen går inte att ta miste på. Jag tar tacksamt emot alla fina ögonblick och försöker ta så många roliga bilder som möjligt, att fylla fotoalbumen med.

Man ska inte handla mat när man är hungrig sägs det ju, och hungrig var jag inte heller men man ska nog inte handla när man är en aning uttråkad heller. Det kan slinka med saker man kanske egentligen inte behöver.  Nu blev det inte så farligt, denna gång, lite extra blockljus, servetter med härligt sommarmönster och en zinkbalja som jag ska plantera örter i.

Har en odlingslåda som en gång i tiden var en fin kryddlåda, men nu har myntan tagit överhanden där och det enda som återkommer år efter år, förutom myntan förstås, är gräslöken. Så nu har jag tänkt flytta min kryddodling till en zinkbalja istället, som kan stå mer lättillgängligt på den nya fina altanen, som dock inte är byggd än. Men den kommer! Det tar ju bara en helg att fixa (sambons ord, inte mina för övrigt). Jag väntar med spänning på denna helg, det finns ju många helger kvar på det här året…

Någon har börjat tidigt med förberedelserna för sin födelsedag 🙂

Jag HATAR när jag har skrivit ett långt inlägg och sen försvinner hälften när jag ska förhandsgranska, det är inte första gången och jag förstår inte varför det sker. Allt jag skriver autosparas ju! Sliter mitt hår!

Jaha, nu när jag har fått ventilera det I-landsproblemet kan jag börja om. Här är några av de roligare sakerna jag inhandlade idag. Jag vet att det är lite för sent att heja på Sverige men jag har en förkärlek för choklad med budskap. Sen är det ju aldrig en dum idé att fylla på chokladförrådet heller så klart. Servetter måste man ju ha och dessa var givna, med sitt somriga mönster. Det blev påfyllning av den riktiga varan också; svenska jordgubbar. Nu känns priset för dem OK också, har tänkt försöka komma iväg till en självplock här i närheten under semestern. Någon som vet om det finns någon kvar i Örebro? Jag älskar att plocka jordgubbar men har inte gjort det på många år. Det är sådan där sak som jag varje år tänker att jag ska göra, och som av någon anledning inte blir gjort sen.

Sist men inte minst måste jag tipsa om croissanter på burk. Ja nu är det inte riktigt så illa som det låter, det är bara färdig deg. Ungefär som färdigkavlad pizza på rulle, som faktiskt är rätt smidigt. Jag har gjort egna croissanter en gång, till en brunch, och aldrig mer kan man väl säga. Herregud vad jag slet med den degen, och kavlade till förbannelse. Inte hjälpte allt mitt slit heller, för så fort jag hade tagit en titt på de nygräddadde croissanterna åkte de raka vägen ner i sopen, utan att passera brunchbordet. Nu när jag tänker tillbaka var det nog inget större fel på dem överhuvudtaget, och helt säkert inte på smaken, men då tyckte jag att de blev oerhört fula och inte alls som jag hade sett för mitt inre.

Min lycka visste därför inga gränser när ICA för några år sedan började sälja denna deg på burk. Det är så enkelt, man river av pappret och helt plötsligt poppar degen ut. Den är redan markerad i trekanter, bara att skära, rulla och grädda. Man får göra lite av jobbet själv så man känner sig duktig, huset doftar härligt av nybakat och inga tårar behöver fällas. Perfekt när man vill impa på någon! Jag brukar lägga på riven choklad eller Nutella på trekanterna, innan kag rullar ihop dem. Efter gräddningen är det fint att pudra över lite florsocker. Ett annat tips är att grädda croissanterna au naturel för att sedan dela dem på mitten, lägga på brie eller chevré, skinka och ringla lite honung över och sen lägga ihop igen. Skicka in dem i ugnen en stund till, tills osten börjar smälta lite och servera direkt. Mmmm ljuvligt!

På tal om ljuvligt, vad sägs om att göra en jordgubbsmilkshake till frukost, eller varför inte mellanmål?

Mixa jordgubbar, vaniljyoghurt, mjölk och lite flytande honung till en rosa dröm. Häll upp på höga glas och dekorera med en jordgubbe.

Print Friendly, PDF & Email
Related Posts

När att göra-listan inte går att ignorera längre

2019-02-02 10:46:33
christine95hotmail-com

18

Det här med att äta nyttigt

2019-01-06 10:39:17
christine95hotmail-com

18

Ica online – varför har jag inte använt mig av det tidigare?

2018-10-07 21:00:57
christine95hotmail-com

18

Julkalendern 2017 – lucka 12 – ge det mest nödvändiga

2017-12-12 21:44:43
christine95hotmail-com

18

Bästa glassen i Nora (och det är inte Noraglass)

2017-08-12 10:45:44
christine95hotmail-com

18

Det här med att cykla

2017-07-14 09:13:12
christine95hotmail-com

18

Sluta vara dum i huvudet! Använd klänningen!

2017-02-11 13:00:57
christine95hotmail-com

18

Två topptips för god mat i Torrevieja-området

2016-08-05 11:05:10
christine95hotmail-com

18

Midsommardagen med blomsterkrans på bordet och tunnbrödchips

2016-06-28 21:36:57
christine95hotmail-com

18

Det vita guldet

2016-04-25 19:15:29
christine95hotmail-com

18

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /storage/content/90/144790/matikvadrat.se/public_html/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273