Lite strosande på stan och kika in i affärer är det vi gjort idag. Härligt med solen och allt folk ute.
Mätta och nöjda är vi idag med. Vi började med matiga mackor från ett fik runt hörnet från lägenheten. Snabbt och bekvämt.
Till lunch blev det snabbmat, i form av hamburgare, på Vigårda.
Men inte vilka hamburgare som helst. Sambon tog en med pulled pork, tillagat i 24 timmar, och jag tog en majskycklingburgare med jalapeno.
Ett glas vin, en öl, liten sallad och potatissallad till hamburgarna och en gräddfilspannacotta med rabarberkompott till efterrätt gjorde en komplett lunch.
Allt till ett mycket bra pris.
Man tar en bricka, bestick, bestämmer vad man ska äta och dricka, tar ev. tillbehör och så beställer man och betalar för maten. Sen vidare med brickan och hämtar ut maten, som är i take away-lådor.
Allt är komposterbart och när man är klar källsorterar man.
Vill man hellre ha en sallad fanns det flera olika att välja på.
Vill du besöka restaurangen själv går du till Norrlandsgatan 13 i Stockholm.
Vigårda