Hej,

Häromdagen köpte jag en korg med plommon. För 10 kronor styck kunde jag inte låta bli. Tänkte att antingen äter vi dem som de är, eller så bakar jag något gott av dem.

Svärföräldrarna hade förr ett plommontröd som gav massor med frukt. Jag brukade alltid plocka och frysa in. Ett år gjorde jag smulpajer med plommon, som jag frös in ogräddade. Jättesmidigt att ta fram och grädda när man fick oväntat besök eller kände för en efterrätt men inte orkade vänta någon längre stund.

När jag såg plommonen stå där på bänken hemma fick jag en vision om plommonkompott med vanilj, ett mört pajskal och en god vaniljkräm. Det borde väl kunna funka? Vaniljkrämen som fyllning i pajskalet och plommonkompotten ovanpå.

Frågan är om man sen ska grädda denna skapelse eller låta den vara som den är. Kanske låta den stelna lite i kylen.

Vad tror ni? Förslag någon?

Imorgon är det ju fredag, så en paj skulle sitta fint till fredagafikat 🙂

Bild lånad från www.rudenstams.se

 

Print Friendly, PDF & Email
Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /storage/content/90/144790/matikvadrat.se/public_html/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273