Hej,

Började dagen med att skotta snö, samtidigt som fåglarna kvittrade. Känns som om vårvädret man fick en försmak av i söndags satte väckarklockan på snooze. Så länge solen skiner spelar det ingen roll.

Har haft lite tekniska missöden idag, kamerabatteriet behöver laddas men laddaren går INTE att hitta. Enda stället vi inte letat på är i Rufus mage 🙂 Jag får använda min gamla Nikon D60 tills ny laddare har införskaffats. Inget ont om kameran i sig, den är bra men jag ser nu att det är skillnad på bilderna mot D7000. Lyckades också totalt förstöra en av USB-portarna på den sprillans nya datorn när jag snubblade över en USB-kabel som satt i. Kabeln rycktes brutalt ut med medföljande skador på både port och sladd. 🙁 Det blir till att ringa en kompis som jobbar med datorer och smöra lite.

Dagens middag blev en snabbversion av grönsakssoppa:

4 port, ca 20-30 minuter

600 g fryst grönsaksblandning (morotter, blomkål, ärtor och bönor)

1 l vatten

4,5 msk grönsaksfond eller 3 buljongtärningar

3-4 dl matlagningsgrädde

3 msk mjöl

persilja eller dill

Koka upp vatten i vattenkokaren, blanda i kastrull med fond eller buljong och häll i grönsakerna. Sjud i 5-10 minuter. Häll i grädden, red av soppan med mjölet utblandat med lite vatten och sjud i 5-10 minuter till. Smaka av med salt och peppar, blanda ner färsk eller fryst persilja/dill och voilà, maten är färdig. Servera med ett gott bröd till.

grönsakssoppa bröd

 

Har beställt en ny kokbok som jag hämtade ut idag. Jag älskar kokböcker och läser dem som andra läser vanliga böcker. Dena nya till samlingen är ”Dags att bli smal, LCHF på mitt sätt” av Katrin Zytomierska. För er som inte vet vem denna kvinna är så kan jag förklara henne kort som en mediepersonlighet som nu har skrivit en kokbok om dieten som fick henne att bli av med alla graviditetskilon.

Katrin Zytomierska LCHF

Boken är dock omdiskuterad och hennes sätt att tala om vikt och överviktiga är inte så politiskt korrekt. Det senaste utspelet läste jag om i Aftonbladet. Hon sa på Förkväll att om hennes son var överviktig skulle hon utesluta kolhydraterna i hans kost, varpå Niklas Strömstedt (av alla) hade twittrat

Kanske är aftonens kvällsöppet det starkaste beviset någonsin på att man blir dum i huvet av LCHF.

Svaret var rätt elakt:

 En smart kille hade ju å andra sidan fattat att hans fru var lesbisk.

 OUCH!

Hur som haver verkar boken rätt rolig och recepten helt OK, så det blir nog bra läsning. Älskar dock mina kolhydrater alltför mycket för att kunna gå på LCHF-diet på heltid.

Ha en skön kväll, jag ska bädda ner mig och börja titta på första säsongen av Mad Men och njuta av alla snygga klänningar och dräkter.

Kram Christine 

Print Friendly, PDF & Email
Related Posts

LCHF-frukost

2012-06-10 11:09:33
christine95hotmail-com

18

Lchf- bra eller dåligt?

2012-05-22 19:25:24
christine95hotmail-com

18

LCHF utan att det var meningen

2012-03-15 19:45:55
christine95hotmail-com

18

Semmelrulltårta

2022-01-23 18:22:32
christine95hotmail-com

8

Blomsterdekorerad champagneflaska

2021-12-28 14:17:31
christine95hotmail-com

8

Julkalendern 2021 – lucka 23 – tomtegrötspannkakor

2021-12-24 02:15:25
christine95hotmail-com

8

Julkalendern 2021 – lucka 21 – rödvinsfräst chorizo

2021-12-21 21:15:12
christine95hotmail-com

8

Julkalendern 2021 – lucka 20 – cake pops med pepparkakssmak

2021-12-20 23:41:01
christine95hotmail-com

8

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /storage/content/90/144790/matikvadrat.se/public_html/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273