Hej,
Dags för en ny veckomeny, ska se om den går att lägga upp. Förra veckan funkade det nämligen inte och jag hade inte tid och ork att sitta och pyssla för att få det att funka. Du får ursäkta, men det kommer dröja innan bloggen är up to speed som vanligt igen.
Så här ser veckans meny ut i alla fall.
Sambon klagade högljutt när han såg att jag skulle göra ändringar till klassikern korvstroganoff, som dessutom är en av hans favoriträtter. Jag tycker det är gott men det kan bli lite trist längden, det är ju inte den mest spännande rätten som finns. Med kokosmjölk och thaicurrypasta blir det lite mer likt en thaicurry och våga ta ordentligt med currypasta, det blir inte starkt men ger bra med smak. Dessutom är kokosmjölk naturligt laktosfritt och utan konstiga tillsatser, vilket är bra med tanke på att laktosfria mjökprodukter ofta innehåller karragen vilket är ett cancerframkallande stabiliseringsmedel. Jag är inte laktosintolerant men jag vet vad jag skulle välja mellan av problem med magen eller mata min kropp med cancerogena ämnen. I butiken så är det många som efterfrågar laktosfritt och jag har ännu inte tagit upp en diskussion med mina kunder om detta, utan har lagat laktosfritt, men det bär mig emot att använda produkter med karragen i då jag vill laga så tillsatsfri mat som möjligt.
Ugnsbakad lax är snabblagad mat och äntligen passar det bra med potatismos. Jag har tagit in en fin tomatpesto från Urbans skafferi, gjord på soltorkade tomater, som jag tänkte använda till denna rätt. Hoppas att det ska bli riktigt gott. Det ärtiga moset är helt enkelt gröna ärtor blandade med potatisen när man gör mos. Potatismos är tacksamt på det viset, att man kan smaksätta det på många sätt. Blanda i soltorkade tomater, vitlök, färska örter, hackade oliver, olivolja eller fräst svamp för att få ny smak på det. Våga pröva dig fram!
Fläskkotlett är inget jag är speciellt förtjust i, precis som jag kanske du tänker på de torra stekta fläskkotletterna som man serverade förr. Men precis som med mycket annat kött blir det en helt annan femma när man tillagar det över en längre tid på lägre temperatur. Bryn i stekpanna och lägg sen i en god sås och låt puttra ihop i traktörpanna på spisen eller i form i ugnen.
Torsdagar är soppdag i butiken. Jag tycker soppa är en förträfflig rätt som verkligen kan bli vad som helst och som kan anpassas efter årstiden. Tillsammans med nybakat bröd är det gudomligt gott och mättande. Den här veckan ska det regna en del så det kan väl passa bra med soppa, nybakat bröd och något gott efter maten? Med tanke på äppelsäsongen ligger en smulpaj med äpple och kanel eller päron och kardemumma nära till hands. Serverad med tjock vaniljsås så blir det en fullträff.
Kyckling och pasta är smakkompisar som samsas bra med det mesta du lägger till. På fredag tänkte jag göra en carbonara-aktig variant med grädde, parmesan och sidfläsk eller bacon. Gott gott gott!
Önskar dig en smaklig vecka och kom gärna och hälsa på mig på Vardagslyx i Kumla 🙂
Kram Christine