Hej,
Jag skäms över en grej som jag nu måste berätta om.
Min spis/ugn är bland de bästa saker jag äger, en 90-cm härlighet med 6 gasbrännare. Men jag har varit dålig på att ta hand om den, dvs göra rent den. Min mosters ugn ser ut som om den är ny och oanvänd, men så gör hon rent den efter varje gång också.
Min ugn ser ut som den varit med om en olycka.
Idag tog älskade sambon tag i det och skulle göra rent ugnen när han insåg att hela bottenplattan går att lyfta ur. Mycket praktiskt!
Luckan får sig en omgång också så snart kan man se in i ugnen. Framsteg!
På tal om älskade sambon är det oroväckande hur tillmötesgående han är för tillfället. Jag kom hem till ett rent och snyggt kök med en tom diskmaskin.
Han vill sälja min bil, min Golden Arrow! Han ska snart byta bil, från en stor pick-up till en Subaru och tycker inte vi behöver två stora bilar. För pick-upen var ju väldigt liten (en hel by får plats i bagaget på den) Så jag ska byta min Mondeo mot en fjutt.
Vi är inte överens! Men visst, jag kan tänka mig en BMW el likn.
Dags att sluta fundera på detta och se till att maten kommer på bordet.
Körv idag!
Kram Christine